לפגישת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות,
אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר

  מזונות אישה

  במדינת ישראל מוטלת חובה על אב יהודי לזון את ילדיו הקטינים בין אם הוא נשוי לאמם ובים אם לאו. בנוסף, מחויב בעל בדאגה למזונות עבור אשתו במהלך הנישואין, שיכללו תשלום עבור כל צרכיה ועבור רווחתה, באותה רמת חיים לה הורגלה, כולל תשלומי מדור, מזון, אחזקת בית, אחזקת רכב, ועוד.

  גובה התשלום מושפע, אם כי לא באופן מוחלט, מהכנסתו של האב ועל פי הכלל "עולה עימו ואינה יורדת עימו", הוא מחויב בתשלום המזונות גם אם הכנסתו החודשית הצטמצמה. בכל מקרה של תביעת מזונות אישה במהלך הנישואין או ניסיון לבטל תשלום מזונות אישה, מומלץ להיוועץ בעורך דין מנוסה לענייני משפחה.

  חובתו של הבעל על פי הדין העברי

  כולנו מכירים, כנראה, את המושג "שארה, כסותה ועונתה" (הדברים אותם חייב בעל לספק לאשתו לפי הדין העברי). שלושת אלה מגלמים את תשלומי המזונות בהם מחויב הבעל לאורך חיי הנישואין.

  הבעל חייב לממן את התשלומים עבור קורת גג, מזון וביגוד. נהוג להוסיף גם אחזקת רכב, הוצאות רפואיות, צרכי טיפוח, פנאי ובילויים.

  כל זמן שהנישואין בתוקף ואין סיבה לשלול מן האישה את זכותה למזונות, מחויב הבעל בתשלום מזונות. המשמעות הלכה למעשה, היא שאישה נשואה יכולה להגיש תביעה לתשלום מזונות כלפי הבעל, בבית הדין הרבני או בבית המשפט לענייני משפחה.

  הפסקת חובת תשלום המזונות לאורך חיי הנישואין

  במקרים חריגים, בהם ניתן להוכיח כי האישה היא אישה מורדת (כלומר, היא אינה מעוניינת לקיים חיי אישות עם בעלה) או שזנתה תחת בעלה (כלומר, היא קיימה יחסי אישות עם גבר אחר) או אם האישה עזבה את הבית, פטור הבעל מהמשך תשלום דמי מזונות עבור אישתו.

  חשוב לומר כי נטל ההוכחה מוטלת במקרים אלה על הבעל, ויש צורך להציג הוכחות כבדות משקל. עורך דין משפחה בעל ניסיון יוכל לסייע רבות בתכנון והגשה של תביעה מסוג זה.

  מזונות אישה לאחר גירושין

  בעל חייב בתשלום מזונות לאישה עד ליום קבלת הגט, או עד הוצאת פסק דין המחייב את האישה להתגרש, או אם הוכח כי היא מורדת או זנתה תחת בעלה.

  במקרים מסויימים, מחוייב הבעל בתשלום מזונות אישה גם לאחר הגירושין (וישנם, אגב, מקרים שבהם דווקא האישה חוייבה בתשלום מזונות לקיים את בעלה לאחר הגירושין – זאת כאשר האישה היא מרובת אמצעים ואילו הגבר דל באמצעים).

  כאשר ישנה התייחסות לתשלום מזונות אישה בהסכם גירושין או בהסכם יחסי ממון, או כאשר ישנם הפרשים משמעותיים במצבם הכלכלי של הבעל והאישה, ייתכן שייקבע כי על הבעל להמשיך לשלם מזונות אישה, בדרך כלל באופן זמני, גם לאחר הגירושין.

  עורך דין לענייני משפחה – סיוע חשוב בתביעת מזונות אישה

  כל אישה נשואה זכאית לתבוע מזונות אישה מבעלה, ובמרבית המקרים תאושר תביעתה. עם זאת, חשוב להגיש את התביעה ולנהל אותה בצורה מושכלת. אנו ממליצים בחום על היוועצות עם עורך דין מומחה לענייני משפחה על מנת לבחור איפה, מתי וכיצד להגיש תביעה לתשלום מזונות אישה.

  משרד עורכי דין וינגסט – שליו ושות' מתמחים בדיני משפחה. צברנו ניסיון רב בייצוג בני זוג בהליכי גירושין, תביעת מזונות וכתיבת הסכמי גירושין. אנחנו מזמינים גם אתכם לפנות לקבלת ייעוץ ראשוני, במידת הצורך נוכל להעניק גם לכם ליווי משפטי איכותי ומסור.

  פרסום לעורכי דין פרסום לעורכי דין
  דילוג לתוכן