לפגישת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות,
אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר

  מה ההבדל בין אישה עגונה לאישה מסורבת גט?

  על פי החוק בישראל, רק קבלת גט כריתות מבית הדין הרבני, משחררת הן את הבעל והן את האישה מהחובות והזכויות שמתקיימות מכורך הנישואין בין הבעל לאישה ומאפשרת להתחיל בפרק ב'.

  לא כל זוג מצליח להגיע לשלב מיוחל זה – לא אחת, נמצא כי בלתי אפשרי להשלים את תהליך הגירושין, ואנחנו רואים באוכלוסיה בישראל נשים רבות שנישואיהן הלכה למעשה הסתיימו, ועם זאת הן כבולות לגבר שהיו נשואות לו מבלי שיוכלו, למשל, להקים משפחה חדשה.

  שני מקרים פרטיים של כזה מקרה הוא נשים מסורבות גט ונשים עגונות. על ההבדלים בין שני מקרים אלה ועל ההתמודדות עם אי היכולת לקבל גט – במאמר שלפניכם.

  משרד עורכי דין שלו & וינגסט, מספק ייעוץ משפטי בנושא אישה עגונה, פגישת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, מענה מיידי בכל שאלה ועניין.

  נשמח לעמוד לשירותכם, אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר עוד היום בטלפון 054-4226117, או מלאו את טופס צור קשר באתר ונחזור אליכם בהקדם.

  עגונה ומסורבת גט – מה ההבדל?

  על מנת לסיים הליך של גירושין, יש צורך בקבלת תעודת הגט מטעם בית הדין הרבני.

  זה לא משנה באיזו ערכאה משפטית בחרתם לנהל את הגירושין – בכל מקרה, את מסמך הגט ניתן לקבל, לאחר תהליך גירושין הכולל מספר שלבים, ונדרש להבאת עדים וכדומה, בבית הדין הרבני בלבד.

  על מנת לקבל את אותו מסמך גט, נדרשת הסכמה אקטיבית של שני הצדדים לגירושין. במידה וצד אחד אינו מוכן להתגרש, ובמיוחד במקרים בהם טענתו היא שהוא בוחר בשלום בית, לא ניתן לכפות עליו את המשך התהליך.

  כך, בשני מקרים בולטים, נותרת האישה ללא גט וללא יכולת להמשיך הלאה בחייה. שני המקרים הללו הם:

  עגינות – כאשר בן או בת הזוג אינם מסוגלים לקחת חלק פעיל ומושכל בתהליך הגירושין, בלתי אפשרי לשחרר את הצד השני מהנישואין. מקרים כאלה מתרחשים למשל כאשר:

  • בן הזוג נעדר, ואין יודעים היכן הוא (או אם הוא חי)
  • בן הזוג חולה מאוד, מחוסר הכרה או בתרדמת
  • בן הזוג איבד את שפיותו, ואינו יכול להסכים באופן מודע או מושכל לתהליך הגירושין

  מסורב/ת גט – בארץ מאות נשים ומספר לא רב של גברים שהם מסורבי גט. מסורבת גט היא אישה שבעלה מסרב לשחרר אותה.

  בית הדין הרבני רשאי להפעיל על המסרב לשחרר את אשתו, לאחר שכלו הניסיונות להביא את הזוג לכדי הסכמה, לחצים כבדים, כמו למשל לעקל את חשבון הבנק שלו, למנוע יציאתו מהארץ וכדומה.

  אולם, אין ביכולתו של אף מוסד לכפות הסכמה לגירושין. במרבית המקרים, הסיבה לסירוב למתן גט היא הניסיון ללחוץ על בן הזוג להסכם גירושין נדיב יותר.

  הסיבה שישנן יותר מסורבות גט ממסורבי גט, היא שגבר לא נחשב "נואף" אם הוא מקיים יחסי אישות עם אישה אחרת בזמן היותו נשוי, בעוד אישה לא רק נחשבת נואפת, אלא שילדיה ייחשבו ממזרים אם תבחר לקיים מערכת יחסים במקביל לנישואין (מה שעלול גם להשפיע על יכולתה להשפיע על תנאי הגירושין בבית הדין הרבני)

  בכל מקרה של תהליך גירושין, בעיקר כאשר זה אינו נעשה בהסכמת הצדדים, חשוב להיוועץ בעורך דין לענייני משפחה או בעורך דין גירושין מומחה. עורך דין בעל ידע וניסיון, עשוי לנהל את התהליך באופן שימנע קונפליקטים ולסייע בסיום מכובד של מערכת הנישואין.

  משרד עורכי דין שלו & וינגסט, מספק ייעוץ משפטי בנושא אישה עגונה, פגישת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, מענה מיידי בכל שאלה ועניין.

  נשמח לעמוד לשירותכם, אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר עוד היום בטלפון 054-4226117, או מלאו את טופס צור קשר באתר ונחזור אליכם בהקדם.

  פרסום לעורכי דין פרסום לעורכי דין
  דילוג לתוכן