לפגישת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות,
אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר

  מהי ירושה?

  כאשר אדם נפטר הוא מותיר אחריו נכסים וממון ולעיתים גם חובות.

  הנכסים והממון מכונים עיזבון והוא מחולק בין יורשיו של הנפטר, בין אם עלפי צוואה תקפה שהותיר אחריו המנוח ובין אם (בהיעדר צוואה תקפה) לפי הוראות חוק הירושה בהליך המוכנה הורשה עלפי דין במסגרתו נעשית חלוקה על בסיס "מעגלי קרבה".

  החלק מן העיזבון אותו מקבל יורש מסוים מכונה "ירושה" וכך מקובל לומר "קיבלתי את הדירה בירושה" או "קיבלתי סכום כסף בירושה" וכד'.

  במקרים בהם למנוח היו חובות שטרם נפרעו בעת שהלך לעולמו, העיזבון, בניכוי הוצאות הקבורה, יחולק בין הנושים ורק היתרה, אם ישנה כזו, בין היורשים. אם העיזבון לא הספיק לכסות את החובות לא יישאו היורשים באחריות כלשהי לכיסוי היתרה.

  משרד עורכי דין שלו & וינגסט, מספק שירותי צוואות ודיני ירושה, פגישת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, מענה מיידי בכל שאלה ועניין.

  נשמח לעמוד לשירותכם, אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר עוד היום בטלפון 054-4226117, או מלאו את טופס צור קשר באתר ונחזור אליכם בהקדם.

  ירושה על פי דין – כאשר אין צוואה

  באין צוואה תקפה חלוקת העיזבון תבוצע עלפי הוראות חוק הירושה. העיקרון העומד מאחורי הוראות החוק הוא הורשה לפי "מעגלי קרבה", באופן כללי חלקם של יורשים בעיזבון יהיה גדול יותר ככל שהם קרובים יותר אל המנוח משפחתית.

  כך בהורשה עלפי דין יעברו נכסי המנוח לצאצאיו; אם אין לו צאצאים – להוריו וצאצאיהם; ואם אין גם כאלה – יועברו נכסיו וממונו לרשות המדינה. כאשר לנפטר יש בן זוג (או בת זוג, כמובן) – בן הזוג יורש מחצית מן הנכסים והמחצית השנייה נחלקת כאמור לעיל.

  עריכת צוואה

  חוק הירושה קובע שניתן לערוך צוואה תקפה באחת מתוך ארבע דרכים שונות – צוואה בכתב יד, צוואה בנוכחות עדים, צוואה בפני רשות (כמו הרשם לענייני ירושה במשרד המשפטים) או צוואה בעל פה (המכונה צוואת שכיב מרע).

  הצוואה מכילה בדרך כלל פרטים מזהים על המצווה וכן הצהרה כי הוא עורך את צוואתו בצלילות דעת ומתוך רצון חופשי.

  צוואה תקפה קובעת כיצד יחולק רכושו של הנפטר אולם במקרים שבהם ניראה כי הצוואה אינה משקפת את רצונו של הנפטר ניתן להגיש התנגדות לקיום הצוואה, נטל ההוכחה נופל על כתפי מגיש ההתנגדות.

  צו ירושה וצו קיום צוואה

  צו ירושה הינו צו ששניתן על ידי רשם הירושות והקובע את זהות יורשיו של נפטר, זאת כאשר אין בנמצא צוואה חוקית או כאשר הצוואה לא מתייחסת לכל הרכוש אשר היה בבעלותו של המנוח.

  בבקשה לקבלת צו ירושה יש לציין את פרטי היורשים. עם קבלת הצו ניתן לגשת עם המסמכים הרלוונטיים לבנק, ללשכת רישום המקרקעין וכן הלאה ולהעביר את הנכסים שבעיזבון באופן רשמי ליורשים.

  צו קיום צוואה ניתן על ידי רשם הירושות כאשר ישנה צוואה תקפה. בדומה לצו ירושה, צו קיום צוואה מאפשר העברת העיזבון ליורשים כאשר החלוקה ביניהם מבוצעת לפי הוראות הצוואה.

  תפקידו של עורך דין לענייני משפחה בכל הנוגע לירושה

  כתיבת צוואה ללא פיקוח וליווי משפטי מאת עורך דין דיני משפחה הינה בחירה שעלולה להוביל לכשלים בפרשנות ואף לביטול הצוואה כליל. לכן מומלץ להיעזר בעורך דין לענייני גירושין, הן בעת כתיבת הצוואה והן בעת הגשת בקשה לקבלת צו ירושה, בקשה לביטול צו ירושה, צו קיום צוואה או כאשר מעוניינים לתקוף צוואה.

  במשרד עורכי דין וינגסט – שליו ושות' תמצאו עורכי דין דיני משפחה מן הטובים בתחומם. עורכי הדין לענייני משפחה במשרדנו בקיאים בתחום דיני הירושה וידעו להעניק לכם שירות משפטי מיטבי בכל הקשור לניסוח צוואות, קבלת צו ירושה, קבלת צו קיום צוואה או תקיפת צוואות.

  משרד עורכי דין שלו & וינגסט, מספק שירותי צוואות ודיני ירושה, פגישת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות, מענה מיידי בכל שאלה ועניין.

  נשמח לעמוד לשירותכם, אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר עוד היום בטלפון 054-4226117, או מלאו את טופס צור קשר באתר ונחזור אליכם בהקדם.

  פרסום לעורכי דין פרסום לעורכי דין
  דילוג לתוכן